Dzisiaj jest: Poniedziałek, 06 maja 2024 r. Zaloguj

.: Zaklinanie wiosny Czwartek, 28 kwietnia 2010 r.

Skoro topienie Marzanny w marcu nic nie dało, dzieci wywołują wiosnę, recytując wiersze. Wszystkie o przyrodzie, o naszych trudnych z nią związkach. W poniedziałek 26 kwietnia 2010 roku do konkursu recytatorskiego „Człowiek-Ziemia-Słowo” przystąpiło 21 uczniów. Jury tworzyły następujące osoby: Bożena Goliasz (Urząd Gminy), Joanna Maliszewska (dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 3), Leszek Wójcik (Urząd Miasta), Sławomir Drogoś (dyrekcja Miejskiej Biblioteki Publicznej), Krzysztof Kurasz (Rada Rodziców przy SP3). W grupie dzieci młodszych nagrodzono Natalię Hupało (SP Ludwikowice), która otrzymała nagrodę Wójta Gminy Nowa Ruda. Katarzyna Krzyżanowska (SP3 Nowa Ruda) dostała nagrodę Burmistrza Miasta Nowa Ruda, a rewelacyjnej Weronice Rotman (SP7 Nowa Ruda) przyznano nagrodę Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3. Wśród starszaków (klasy IV-VI) prym wiedli: Martyna Kłossowska (SP2 Nowa Ruda) – nagroda Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej, Mikołaj Zuzański (SP7 Nowa Ruda) – nagroda Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3, Marlena Kobierska (SP Włodowice) – specjalna nagroda pana Witolda Marca, właściciela księgarni.

Z konkursem recytatorskim połączono konkurs fotograficzny. Tym razem temat dotyczył zjawisk atmosferycznych. Nadesłano 56 prac. Niektóre opatrzono intrygującymi, wręcz poetyckimi tytułami. Na przykład Dominika Karwowska (SP2) uchwyciła w kadrze „odpoczynek jarzębiny po deszczu”, a Kornelii Estreicher (SP Włodowice) udało się zaobserwować melancholię samotnego pomostu poddawanego obróbce fal (tytuł „Mocne uderzenie”). Jury pod kierunkiem Romana Proszka postanowiło przyznać pierwszą nagrodę Krystianowi Małkowskiemu (SP Ludwikowice). Drugą nagrodę otrzymała Paulina Tarsa (SP7), a trzecia przypadła Magdalenie Mróz (SP Włodowice). Kończę słowami Arkadiusza Harasa z „siódemki”. Swoją fotografię zatytułował „Warto żyć”. Powtórzmy – warto żyć, oczekując kolejnej wiosny. A jeśli kogoś rozpiera jej tajemnicza energia, niech chwyta za pędzel, pióro, klawiaturę lub aparat fotograficzny. Skoro wiosna może, to my też potrafimy. Od kreatywności aż buzuje wiosenne powietrze. Do zobaczenia za rok młodzi poeci, recytatorzy i fotograficy!

(Autorem fotografii z imprezy jest Michał Wnęk)

20100510174509.jpg
20100510174529.jpg